KOLOMBİYA
FINCA LA INDEPENDENCIA - AMACA

KOLOMBİYA
FINCA LA INDEPENDENCIA - AMACA

TADIM NOTLARI: Yoğun şurubumsu bir tatlılık ve meyve asiditesi, ağızda kremamsı; limon ve lime limonu gibi narenciyeler, yoğun karamelize şeker tatları.

AMACA (Asociación de Mujeres Productoras Agropecuarias del Cauca) 1999'da Kolombiya'nın El Tambo, Cauca bölgesinde yine bu bölgede kahve yetiştiriciliği yapan 80 kadın üretici tarafından kurulmuştur. Günümüzde artık bu rakam tamamı kadın çiftçilerden oluşan ve çok özel kahveler üreten 140 çiftçiye ulaşmıştır. Tüm bu üyeler kendilerinin ve ailelerinin geçiminin tamamını ürettikleri kahvenin satışından elde ettikleri gelirle karşılamaktadır. 2008 yılında AMACA bu 80 üyenin ortaya koyduğu kahvenin kalitesini ve miktarını arttırmak üzere Tarım Bakanlığı, Cauca Valiliği ve El Tambo Belediyesi ile işbirliğine gitmiştir. 2010 yılında ise "Social Action" adlı organizasyon 22 çiftliğe yeni yıkama istasyonları ve işleme tankları hibe etmiştir. Günümüzde El Tambo civarına yayılmış farklı köylerden 140 kadın üretici bu projenin bir parçasıdır. Bir çiftliğin ortalama büyüklüğü 1 hektardır ve hatta kimi üyelerin kahve ekim alanları bazen 1 hektarın bile altındadır.

Hasat süreci ve kahvenin işlenmesine ilişkin pratikler söz konusu olduğunda üyeler sadece en olgun haldeki meyveleri seçmekte, meyveler hasadın yapıldığı gün hemen işlenmekte, hatta üyelerin çoğu kahveyi kendi çiftliğinde işlemekte ve parabolik kurutucuların içindeki yükseltilmiş kurutma tablalarında kahveleri kurutmaktadır.

Cafe Imports'un Program Kahveleri adı verilen bir oluşumun parçası olarak tedarik edilen AMACA kahvelerine bu kadın üreticilerin hedeflerine ve ideallerine ulaşmalarına destek olabilmek amacıyla değerlerinin üzerinde bir fiyat verilmektedir. Sunduğumuz bu lot yine bir kadın üreticinin sahip olduğu Finca La Independencia adlı tek bir çiftlikten gelmiştir.

ETİYOPYA
SIDAMA WERKA GRADE 1

ETİYOPYA
SIDAMA WERKA GRADE 1

TADIM NOTLARI: Güçlü kavrulmuş şeker, kola, Hint hurması, kuru üzüm, güçlü kompleks meyve asiditesi ve meyve suyu.

Sidama anabölgesinde yer alan Nensebo altbölgesindeki Werka köyünde faaliyet gösteren Gora Kone Yıkama İstasyonu'ndan gelen bu özel kahve çok titiz işlemlerden geçmiştir. İstasyon 7 yıldır faaliyet göstermektedir ve hasat dönemi boyunca kooperatife bağlı olan 800 çiftçi tarafından toplanan kahveleri en taze haliyle işler. Özenle tasnif edilen bu kahveler daha sonra hatalı ve olgunlaşmamış yemişleri ayırmak üzere su tanklarında bekletilir. Tüm bu aşamalardan geçen kahveler geleneksel bir pulp makinesi ile nektarından ayrılır ve 10-12 gün boyunca kurumaya bırakılır. Kahve ağaçlarına gölge yapması için Wanza ve Acacia ağaçları da ekilmiştir. 48 saat kadar fermente edilen kahvelerden daha sonra mucilage ayrıştırılır. Daha hızlı kurumalarını sağlamak üzere rüzgâr karşıdan esecek şekilde yükseltilmiş Afrika yataklarında kurutulur.

Arabika kahvesinin doğum yeri olmasının getirdiği efsanevi konumunun yanı sıra Etiyopya aynı zamanda Yirgacheffe ve Sidama bölgelerinin mikrobölgelerinde yetiştirilen ve her biri kendine has tatsal karakteristiklere sahip son derece çeşitli kahve türleriyle de üretici ülkeler arasında özel bir yere sahiptir. Yirgacheeffe'in yemyeşil ormanlık arazilerinde yetişen kahveler ayrıksı çiçeksi karakterleri, baskın tatlılıkları ve parlak asiditeleri ile öne çıkarken ülkenin kuzeydoğusundaki Harrar'ın daha çetin tabiat koşullarına da adapte olan kahveler ise geleneksel olarak çikolatamsı ve zengin tatlara sahiptir. İşleme metodu da, yıkanmış ya da doğal olması, bu bölgesel farklılıklara bir başka boyut ekler.

BURUNDİ
KIRIRIMA MİKROLOT

BURUNDİ
KIRIRIMA MİKROLOT

TADIM NOTLARI: Yasemin ve çiçeksi tatlar; karamela, narenciye, yeşil üzüm ve şekerkamışı; tatlı ve temiz; ağızda yumuşak.

Bu Kahve Edido bölgesindeki bir köy olan Aricha’daki yıkama istasyonunda işlenmiştir. Edido Yirgacheffe bölgesinde yer alır.

Aricha, tropikal tatların yoğun olduğu, meyvemsi ve meyve suyu karakterlerinin ağır bastığı; çiçeksi tatlılığa sahip kahveleriyle tanınan bir mikrobölgedir.

Arabica kahvesinin doğum yeri olmasının getirdiği efsanevi konumunun yanı sıra Etiyopya aynı zamanda Yirgacheffe ve Sidama bölgelerinin mikrobölgelerinde yetiştirilen ve her biri kendine has tatsal karakteristiklere sahip son derece çeşitli kahve türleriyle de üretici ülkeler arasında özel bir yere sahiptir.

Yirgacheeffe’in yemyeşil ormanlık arazilerinde yetişen kahveler ayrıksı çiçeksi karakterleri, baskın tatlılıkları ve parlak asiditeleri ile öne çıkar.