POUR OVER

Özel dizayn edilmiş ibrikler yardımıyla kontrollü bir şekilde su akıtarak hazırlanan pour over yöntemlerinin en önemli özelliği konik yapıdaki demleme üniteleri olmalıdır. Kahve içerken arzuladığımız tatları ön plana çıkarabilmek için, düzgün bir kahve yatağı oluşturmak ve demleme sırasında bunu bozmamak gerekir. Bu durumu sağlayabilmek için tasarlanan demleme üniteleri size gövdesi düşük, meyvemsi tatların ön planda olduğu, asidite açısından tatmin edici, kısaca hoş ve yumuşak içimli kahveler sunar.

Her pour over ünitesinde aynı sonuç çıkmayacağından, sizlere daha farklı tatlar sunabilmek adına kahve dükkanlarımızda üç çeşit pour over yöntemi sunmaktayız. Kalita wave, Hario V60 ve Chemex sistemlerinde demlediğimiz içecekler kahve algınızı baştan yaratacak.

AEROPRESS

Hibrid bir demleme ekipmanı olan Aeropress dünyanın en hızlı firizbi markası olan Aerobie tarafından tasarlandı. Sıcaklığa dayanıklı, özel bir plastikten oluşan bu sistem bünyesinde hem pour over yöntemlerine has kontrollü akışı hem de espresso makinelerine özgü basınç faktörünü barındırıyor.

Bu iki özellik içici ve hazırlayıcılara sınırsız çeşitlilik ve özgürlük sağlamakta. Bu yapısıyla dışarıdan basit gözükmesine rağmen çok detaylı bir demleme ekipmanı olan Aeropress, sizlere yüksek gövdeli, asiditesi gölgelenmiş ve meyvemsi tatları hissedebileceğiniz bir kahve deneyimi vadediyor.

COLD DRIP

Pürüzsüz bir tada sahip, soğuk ekstrakte kahvelerimizi, temiz yüzey yaratan eşsiz bir damlama sistemi ile yapıyoruz. Yaklaşık 12 ile 15 saatlik bir süre boyunca öğütülmüş kahveye damlayan buzlu soğuk su ile hazırlanan bu kahvenin üretimi bir sabır süreci!

Bu soğuk demleme yöntemi sayesinde, kahve çekirdeğinin kalitesi ile bardağınıza giren çaba arasındaki incelikleri fark edebilirsiniz.